top of page
Keresés

GONDOLTAD VOLNA, HOGY EBBEN A TEMPLOMBELSŐBEN FORGATTÁK A SÜSÜ, A SÁRKÁNYT..? ITT, EZEN A SZAKRÁLIS HELYEN MŰKÖDÖTT A MAGYAR TELEVÍZIÓ ÖTÖS SZÁMÚ STÚDIÓJA.

  

A hely, ahol a ’80-as években a Süsü, a sárkányt, a ’90-es években a Friderikusz Showját, sőt, 2006-ban Szabó Magda Régimódi történetét is forgatták. Hol járunk..? Budapest legrégibb zsinagógájánál, az európai klasszicista zsinagógaépítészet egyik remekénél, mely egy időben teret adott a Magyar Televízió Ötös számú stúdiójának. Micsoda képzavar..

Kik járhattak itt ebben az időben..? Csukás István, a Süsü forgatókönyvírója biztos, Bodrogi Gyula és Sztankay István színészek is biztos benéztek a stúdióba, de ne feledjünk olyan hírességeket sem, akik Friderikusz Sándor meghívására érkeztek hazánkba a ’90-es években, mint például Sophia Loren, Alain Delon, Jean-Paul Belmondo, Jean-Claude Van Damme, Robin Williams, vagy akár Cindy Crawford.

Hogyan kell elképzelni a zsinagógából lett TV stúdiót..? A földszinti nagy tér volt a stúdió, az emeleti karzaton pedig stábszobát, sminkszobát, gyártásvezetői és szerkesztői szobákat alakítottak ki. A földszinti nagy tér átalakítható volt, az adott film, műsor vizuális igényeit kielégítvén.

Az 1957 óta műemlékvédelem alatt álló épített örökségünket a Magyar Televízió 1978-tól 2010-ig használta, 2010-től megkezdődtek az épület renoválási munkálatai. Tekintettel arra, hogy az épület műemlékvédelem alatt állt (és áll), a freskók és a díszítések megmaradtak, így kevésbé volt nehéz a restaurálás, bár feltételezhető, hogy aki a mennyezeten található 250 csillagot újra alkotta, nem feltétlen gondolta így.

Gyertek velünk ebbe a csodálatos, 1821-ben felszentelt, 662 ülőhellyel (a földszinten 364 hely a férfiak, a karzaton 298 hely a nők számára) rendelkező klasszicista stílusú épületbe.

Az Óbudai Zsinagóga, ami egykor a Magyar Televízió Ötös számú stúdiója volt
Az Óbudai Zsinagóga, ami egykor a Magyar Televízió Ötös számú stúdiója volt

Mutatunk még két érdekességet. Az egyik Budapest szívében található. Erről az érdekességről nem is gondolnátok, hogy létezik, mert elrejtették, egy lakóházba. Miért került lakóházba, és hogy néz ki ez a rejtett épített örökségünk..? Mutatjuk, teljes egészében:

Alkotmány utcai unitárius templom
Alkotmány utcai unitárius templom

A másik érdekesség egy költöző kápolna. A II. világháború frontvonala gyakorlatilag földig rombolta Budapestet, a Budai Várnegyedet valamint a budai királyi palotát sem kímélve. Csodával határos módon a budai királyi palota romjai alatt két dolog szinte érintetlenül megmaradt, az egyik a József nádor kripta, a másik pedig az alábbi Szent Jobb kápolna. Ezt a kápolnát Dr. Pintér Sándor esperes plébános mentette ki a romok alól 1957-ben, és felállíttatta Balatonalmádiban. Így költözött a budavári királyi palota kápolnája Balatonalmádiba.

A Budai Várpalotából Balatonalmádiba költözött Szent Jobb Kápolna
A Budai Várpalotából Balatonalmádiba költözött Szent Jobb Kápolna

 

 

Vélemény-margók az ERRE-ARRA fotós ajánlóról:

 

Balogh László, Pulitzer-díjas fotóriporter:

 

"Munkám során rengeteg helyen jártam a világban, rengeteg érzelmet - tragédiát, örömöt - láttam és közvetítettem fotóriportok formájában. Az ERRE-ARRA fotós ajánló egészen más fotóműfajt képvisel mint a mozgásra, pillanatokra épülő képriport, mégis nézegetve a honlapot, azt érzem, hat rám. Felgyorsult világunkban lehetőségem van lelassulva utazni a site vizuális, képi megjelenítése által, ahol nem csak a texturalitás és a fotó, hanem az albumok, és az albumokon belüli fotók is harmóniában vannak egymással úgy, hogy az egész honlap egyfajta képi rendszert, statikus esztétikumot hordoz magában."

 


 


 
 

 

© ERRE-ARRA fotós ajánló

A honlapon szereplő összes tartalom a szerző tulajdonát képezi. A szerző viszont nem zárkózik el: tehát nyugodtan keresd, hogy az ő írásos engedélyével tudd hivatalosan leközölhetővé tenni az anyagait más site-okon, esetleg nyomtatásban. A szerzőt itt éred el: errearra.fotosajanlo@gmail.com

bottom of page