Ausztriából, a 15 000 lakosú Eisenstadtból hoztunk Nektek négy mini csodát.
Az első egyből egy "négy az egyben" templom. Egy templom, ami funkcióját tekintve 1.) templom, 2.) kálvária-stációkkal megtűzdelt passióút, 3.) kápolna 4.) mauzóleum.
Hogy ez az alább látható egyedülálló templom hogy bír ennyi különálló funkcióval..? Megmutatjuk!
Ha az alábbi fotóra klikkeltek, láthattok majd egy 1700-as évekbeli eisenstadt-i utcarészletet, egy épülethomlokzatot, és a fotón látható lakóudvarból nyíló lakást is. Sőt, ha elmondjuk, hogy ezen albumban bemutatott épület azon felül, hogy több mint 300 éves épített örökség a három bécsi klasszikus, Haydn-Mozart-Beethoven trió egyikéé volt, még nagyobb értelmet nyer az albumba hatolás.
A bécsi klasszikus trió egyike, Joseph Haydn zeneszerző egykori lakóháza történelmi jelentőségű helyszín. 1766-ban, 34 évesen vásárolta meg Haydn ezt az eisenstadti (kismartoni) házat, és 12 éven keresztül lakott itt feleségével. Aztán, hogy még ki járhatott ebben a házban..? Mesélünk arról is..
Joseph Haydn lakóházának utcája egy csodálatos templomban végződik.
Mit lehet tudni erről a nem hivalkodó, mégis csodálatos templomról..? A ferences templomot 1386-ban Kanizsai János egri püspök alapította. A templomot 1529-ben a törökök elpusztították. Az 1700-as években a korszak egyik legnagyobb katasztrófájának a tűzvész számított: Joseph Haydn nem messze található lakóháza és a ferences templom is tűzkárt szenvedett 1768-ban és 1776-ban. A torony a tűz után kerülhetett az épületre, mint ahogy az Esterházy címer is a templombelső jobb oldalán található hajója fölé. Hogy a házasságtörő Haydn (erről többet fent, Haydn lakóházánál olvashattok) vajon átsétált-e lakóházukból az utca végén található ferences templomba gyónni, nem tudjuk, de bármi megtörténhetett..
A 15 000-es kisvárosnak, Eisenstadtnak (Kismartonnak), arányaihoz képest hatalmas parkja van. Ez a park annak a kastélynak a parkja, mely több mint 300 éven keresztül az Esterházy család központi rezidenciája volt. A parkban négy tó, számos fa, cserje található, sőt, ha még vágynánk további templomra (a Haydn templomon, a ferences templomon kívül), az is megtalálható itt. Mint ahogy a „három az egyben” Haydn templom, ez, a Leopoldina-templom is egy mesterségesen kialakított domboldalon áll a sziklákkal, növényekkel körbetelepített hangulatos Leopoldina-tó fölött.
Ki volt Leopoldina..? Esterházy Mária Leopoldina Esterházy Pál Antal és monyorókeréki és monoszlói Erdődy Mária Terézia negyedik gyermeke volt. 17 évesen ment hozzá III. Grassalkovich Antalhoz. Ők, Leopoldina és Antal emelték a kornak megfelelő színvonalra Magyarország egyik legnagyobb barokk kastélyát, ami templomot, sőt, színházat is rejt. Ez a barokk kastély a Gödöllői Királyi Kastély, más néven a gödöllői Grassalkovich-kastély.
+1.: A gödöllői Grassalkovich-kastélyban Grassalkovich Antal és Esterházy Leopoldina minden évben Antal naptól Leopoldina névnapig tartózkodtak. Grassalkovich Antal halála után Leopoldina nem maradhatott tovább Gödöllőn, mert a birtok az akkori jog szerint nem őt illette. Gyermekük nem született, Leopoldina özvegyi kegydíjából beutazta Európát, majd visszatért Gödöllőre és építtetett ott egy házat az idős szolgálóik számára. A házban 12 személy (hat nő és hat férfi) kapott helyet teljes ellátással. Gondoskodott a fűtésről, az élelmezésről, valamint a ruházatukról. Létrehozott egy alapítványt is szegény sorsú leányok taníttatására. Leopoldina igazi filantróp volt, és a korabeli pletykák alapján Széchenyi István államférfink szívét is megdobogtatta. Leopoldina 88 évesen halt meg, Bécsben.
A gödöllői Grassalkovich-kastélyt Grassalkovich Antal halála után egy belga bank, majd 1867-ben a magyar állam vásárolta meg, és felújítási, átalakítási munkálatok után koronázási ajándékként I. Ferenc Józsefnek, és Erzsébet királynénak (Sisinek) adományozta, így az a királyi család pihenő rezidenciája lett. (Így lett a Grassalkovich-kastély „Sisi-kastély”, egészen pontosan Gödöllői Királyi Kastély.)
Vélemény-margók az ERRE-ARRA fotós ajánlóról:
Dr. Medvigy Endre, József Attila-díjas irodalomkutató:
"A közölt színes fényképek szívgyönyörködtetően pontosak és szépek. (...) Nem csak a Kárpát-haza természeti és építészeti értékeivel szembesítenek, az osztrák sógorok rejtett kincseit is megmutatják. Mint diák koromban, most is kedvem kerekedik egy közép-európai kirándulásra. (...) Köszönöm a nem mindennapi vizuális élményt."