HOGY LETT NEMZETI MÚZEUMUNK, ÉS HOGY LETT SOK-SOK PALOTA KÖRÜLÖTTE..?
Az Osztrák-Magyar Monarchia idején a magyar politikusoknak ugyanúgy, mint az Operaházunk megépítéséért, a Nemzeti Múzeum megépítéséért is igen sokat és sokáig kellett lobbizniuk a bécsi udvarnál. A Nemzeti Múzeum megépítésére az engedélyt a magyar politikusok végül 1836-ban kapták meg.
Ki volt az a kreatív egyén, az a projektet végigvivő leader típusú vezető, aki a Nemzeti Múzeum ötletét hozta..? Széchenyi Ferenc volt az, aki kitalálta, hogy legyen Nemzeti Múzeum, és a cél érdekében (hogy látszódjék, nem viccel) nem kevés tárgyat is adományozott magángyűjteményéből. Az adományát, azaz a 11884 nyomtatványt, 1156 kéziratot, 142 kötet térképet és rézmetszetet, 2019 db aranyérmet, továbbá címereket, más régiségeket, valamint néhány festményt a pesti pálos kolostor könyvtártermében (az épület ma is áll, és papoktatás folyik benne) tárolták, míg meg nem épült a Nemzeti Múzeum.
A Nemzeti Múzeumot Pollack Mihály tervezte, és az építkezés 1837-től majd 10 évig folyt. 1838-ban megérkezett a nagy pesti jeges árvíz (emléktáblája - miszerint meddig ért a víz ekkor - a Nemzeti Múzeum kerítésének Bródy Sándor utcai oldalán található), mely gyakorlatilag földig rombolta a VIII. kerületi kisiparosoknak a múzeum körüli összes házát. A kisiparosok kiszorultak a József körút másik oldalára (megmaradt egy kőfaragó kisiparos, Seenger Béla háza - ő készítette a Parlament köveit itt, a Tavaszmező utcában), a Nemzeti Múzeum köré pedig a politikusok és arisztokraták kezdtek palotákat építtetni (pl. a keszthelyi Festetics-kastély tulajdonosa, Festetics György Ybl Miklóssal terveztette budapesti palotáját, de ez a másik palota se semmi: itt forgatták a Kincsem nevű lóról készült magyar film egy jelenetét), lévén anno divatos dolog volt a Nemzeti Múzeumra néző palotában élni.
Tudtad, hogy amíg nem épült meg az Országház, itt, a Nemzeti Múzeum dísztermében ülésezett a felsőház, az alsóház pedig az Ybl Miklós tervezte Régi Képviselőházban (ez az épület látható a mai 20 000 Ft-os papírpénzünk egyik oldalán), a Nemzeti Múzeum balján..?
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
A NEMZETI MÚZEUM LÉTREJÖTTÉT NEM CSAK SZÉCHENYI FERENC, HANEM JÓZSEF NÁDOR IS TÁMOGATTA. NO DE KI VOLT JÓZSEF NÁDOR..? ÉS MI AZ A NÁDOR TITULUS..?
A nádor olyasmi volt anno, mint ma a miniszterelnök. József, aki nádor lett, Habsburg volt, és Ferenc József (Sissi férje) nevezte ki magyar nádorrá. József nádor annyi mindent tett a Magyarországért (vasútvonalak építése, Városliget és Margit-sziget kialakítása, Nemzeti Múzeum építtetése, lobbi-tevékenység a Magyar Tudományos Akadémia létrejöttéért, lobbi-tevékenység az Országházunk létrejöttéért), hogy a végén a legmagyarabb Habsburg titulust is megkapta. József nádor megtanult magyarul, mint Sissi, és magyaros díszruhát viselt). Budán élt, a Budai Palotában (mind a mai napig itt van a Palota mélyén a családi kriptájuk), és a mai Alcsúti Arborétum területén is lakott, egykori kastélyukban.