top of page
Keresés

  

Felhőkben utazunk. Magunk sem gondoltuk, hogy amikor felérünk a Normafához, felhőbe érkezünk. Aztán amikor felmásztunk Budapest legmagasabb pontján, a János-hegyen található Erzsébet-kilátó 101 lépcsőjén, a felhők fölé érkeztünk. Ezt a csodálatos látványt tárja elénk az alábbi album, de nem feledkezünk meg Schulek Frigyesről, az alkotóról, és magáról erről az ikonikus épített örökségről, az Erzsébet-kilátóról sem.

 

 

Hogyan lett a János-hegyi Erzsébet kilátó Erzsébet kilátó..?

Schulek Frigyes a 66-odik életévében járt, amikor megkapta az Erzsébet kilátó tervezésének lehetőségét. Ekkor már túl volt a budavári Mátyás-templom helyreállítási munkálatain (az épület kívülről: (1), és belülről: (2), valamint élete fő művének, a csodálatos kilátással bíró Halászbástya épületegyüttesének megalkotásán is. Schulek az Erzsébet kilátó tervezésének idejében a Műegyetem középkori építészeti tanszékét vezette, így egyfajta lecsengető munkaként élte meg a feladatot, ami abból a szempontból is tetszetős volt neki, hogy az egyik kedvenc kirándulóhelyére (Székely Bertalan festővel sétálgattak itt sokat), a János-hegyre tervezték annak megépítését. Nem csak Schulek Frigyest, Székely Bertalant, hanem Sissit is vonzotta a János-hegy csúcsa. Erzsébet királyné 1882-ben több ízben is felkereste az akkor még fa kilátóval rendelkező János-hegyi csúcsot. Ezek után nem árulunk el nagy titkot, hogy az Ő emlékére lett Erzsébet a kilátó neve.

Az építkezés érdekessége, hogy a hegytetőre nem vezetett fel út, mindössze a mai Libegő pontjáig lehetett autóval eljutni, így az építkezés során kénytelenek voltak síneket lefektetni, és egy sok lóerős benzinmotort szerezni, ami a több száz méter hosszan lefektetett sínekre elhelyezett, az építkezéshez szükséges anyagokkal megrakott kocsikat felhúzta a csúcsra. 

Hogy pontosan mikor adták át Budapest legmagasabb kilátópontját, hány méter magas, hány ezer téglát építettek be a kilátóba, valamint hány darab lámpatesttel érték el, hogy a kilátót minden budapesti lássa, nem utolsósorban pedig hány száz lépcső vezet fel a kilátó legmagasabb pontjára..? Írunk erről is, úgy, hogy közben csodálatos hangulatot árasztó fotóalbumainkról nem szeretnénk elvinni a figyelmet.

Schulek Frigyes: János-hegyi Erzsébet-kilátó
Schulek Frigyes: János-hegyi Erzsébet-kilátó

Az Erzsébet-kilátó megtekintése után a budai oldalon maradva megmutatjuk Schulek Frigyes említett főművét a Halászbástyát, pár mondatban elmeséljük, hogy lett Halászbástya a Halászbástya, nem utolsósorban pedig a Mátyás-templom külső megtekintése után beviszünk magába az épületbe. 

 

Érdekessége mindegyik Schulek Frigyes építészetét bemutató albumunknak, hogy bár az egyik a budapestiek turistapontja (Erzsébet-kilátó), a másik kettő (Halászbástya, Mátyás-templom (1) (2)) a külföldiek turistapontja, tudatosan kerestük azt az idősávot, amikor úgy tudtunk fotózni, hogy az ERRE-ARRA fotós ajánló követői az épített örökségeinkre, azok részleteire tudjanak fókuszálni, és ne húzza el a szemet, vagy ne takarja ki a látványt az emberek garmadája.

Schulek Frigyes: Halászbástya
Schulek Frigyes: Halászbástya

Schulek Frigyes: Mátyás-templom kívülről
Schulek Frigyes: Mátyás-templom kívülről

Schulek Frigyes: Mátyás-templom belülről
Schulek Frigyes: Mátyás-templom belülről


 

 

Vélemény-margók az ERRE-ARRA fotós ajánlóról:

 

Feszty Zsuzsa, Feszty Árpád festőművész, a Feszty-körkép megalkotójának unokahúga

 

"Az errearra.org-on megjelenő fotók és írások magával ragadóak, nagyon élvezem nézegetni, olvasgatni őket. Mind az épített örökségért, mind a természeti értékekért rajongó személy, hű látogatója vagyok ennek a csodálatos honlapnak."

 


 


  

Hundertwasser sorozatunk első részében két, Bécsben fellelhető, meseértékű vizualitásba burkolt építészeti alkotást mutattunk meg apró részletességgel, hisz Hundertwasser minden épületének minden négyzetmétere más és más, egyenes vonal nélküli csoda. Most, a második részben az egyik épületbe be is megyünk, itt láthatjátok majd például, hogy hogyan hullámzik a talaj a hundertwasseri szobákban. A másik épület pedig maga az esszencia, hisz ki gondolná, hogy egy hőerőmű mesepalotává tud varázsolódni.

 

HUNDERTWASSER FEKETE-FEHÉR HOMLOKZATA, SOK-SOK KIEGÉSZÍTŐ SZÍNNEL

Ahogy említettük fentebb, múltkor bemutattuk Hundertwasser első, elképesztően egyedi épületét, majd polgárpukkasztó toalettjét. Most „finomabb" vizekre evezünk, beviszünk Titeket egy következő Hundertwasser tervezésű épületbe, a Hundertwasser Múzeumba. „Finomabb víz”, mert múzeum, de kétség sem fér hozzá, már az épület portálja is egyedi látványt nyújt fekete-fehér homlokzatával, szabálytalan ablakkiosztásával és az emeletekről kinyúló facsemetékkel. Hogy hogy néz ki egy hullámos lépcsőház, vagy talaj, hogyan lógnak ki a fák a házból, mi az épületen belüli szökőkút koncepciója, és egyáltalán milyen művészeti alkotásai voltak az épületeken kívül Hundertwassernek, azt az alábbi albumunkban megmutatjuk:




HUNDERTWASSER EGYIK UTOLSÓ MUNKÁJA, AMIT ALIG AKART ELVÁLLALNI. MIÉRT?

A végére hagytuk Hundertwasser talán legizgalmasabbá varázsolt épületét, a mesepalotát. Ez a mesepalota, amit most megmutatunk, egy hatalmas szürke szemétégető betonkocka volt. Hundertwasser, aki egész életében a környezetvédelem mellett kardoskodott, és a természet fontosságát hirdette, ennek megfelelően élt és alkotott (mindenképpen olvass életéről, koncepcióiról), első körben hallani sem akart arról, hogy egy szemétégetőt "Hundertwassweresítsen". Úgy sikerült meggyőzni őt, hogy tervbe került, az épületet alkalmassá kell tenni arra, hogy Bécs szemetének 40 százalékát hőenergiává alakítsa. Hundertwasser beadta a derekát, és 1988-ban áttervezte a szemétégető betonkocka külsejét. Érdekesség, hogy annyira komolyan vették a Hundertwassernek tett ígéretet, hogy újabb fejlesztési körökkel még 10 évvel ezelőtt is azon dolgoztak, hogy az épület a lehető legkevesebb káros anyagot bocsássa rá Bécs városára. Gyere az albumunkba, mutatunk mesepalota részleteket is:



Biztosak vagyunk benne, ha beléptél albumainkba, magával ragadott Hundertwasser filozófiai és vizuális mesevilága. A következő részben visszatérünk a konvenciókhoz, két bécsi épületet mutatunk meg. Az egyikbe be is megyünk, így láthatjátok például, hogy hullámzik a talaj a hundertwasseri szobákban, a másik pedig a Spittelaui Távfűtőmű épülete lesz, ami elsőre kemény hangzású, de Hundertwasswer a Távfűtóművet szó szerint mesepalotává varázsolta.


 


 

 

Vélemény-margók az ERRE-ARRA fotós ajánlóról:

 

Hargitai Lilla, reklámszakember, a Médiaunió alapító tagja

 

"Mint az értékteremtés, társadalmi felelősségvállalás elkötelezett híve, és mint az épített és természeti környezetet nagyra értékelő magánember is csak elismerően tudok gondolni az ERRE-ARRA fotós ajánló munkájára. Szeretem, ahogy észreveszi, látja és tanítja látni a minket körülvevő világot, és ráébreszt mindannyiunkat hogy a nehézségeink ellenére is látnunk kell, hogy a világ gyönyörű."

 


 


  

Hundertwasser sorozatunk első részében két, Bécsben fellelhető, meseértékű vizualitásba burkolt építészeti alkotást mutatunk meg apró részletességgel, hisz Hundertwasser minden épületének minden négyzetmétere más és más, egyenes vonal nélküli csoda. Időzzetek velünk a fotóink között.

 

HUNDERTWASSER-HÁZ

Ki volt Hundertwasser? Kinek a megbízására tervezte meg Hundertwasser az alábbi, legelső meseházát, a Hundertwasser-házat? Hozunk Neked a hideg, színtelen januárba egy kis üdítő, vidám mesevilágot. Az alábbi albumban közel 30 fotóval érkeztünk, a ház egysége, teljessége, egymásra mutató meseelemei, színei varázslatosak. Mi elmerültünk a vizualitásban, bízunk benne, hogy Te is el fogsz. :)




HUNDERTWASSER POLGÁRPUKKASZTÓ TOALETTJE

Hundertwasser első meseházával, a Hundertwasser-házzal szemben van egy nyilvános WC. Hundertwasser fontos és kedvelt témájának számított a nyilvános vécék megtervezése, amin már el sem képedünk, hisz korát megelőző gondolkodása és egyedi filozófiai anyagai között szerepel a „Humuszwc” kiáltvány, melyben felveti, hogy a fekáliát érdemes visszajuttatni a természet körforgásába.

​Sosem gondoltuk volna, hogy toalett előteret, hova tovább, toalett helyiséget fogunk fotózni, utómunkázni és publikálni. Mindez ennek az elképesztő fura figurának, ennek a szerethető művésznek, Hundertwassernek köszönhető, aki majd’ 50 évvel előzte meg a korát.



Biztosak vagyunk benne, ha beléptél albumainkba, magával ragadott Hundertwasser filozófiai és vizuális mesevilága. A következő részben visszatérünk a konvenciókhoz, két bécsi épületet mutatunk meg. Az egyikbe be is megyünk, így láthatjátok például, hogy hullámzik a talaj a hundertwasseri szobákban, a másik pedig a Spittelaui Távfűtőmű épülete lesz, ami elsőre kemény hangzású, de Hundertwasswer a Távfűtóművet szó szerint mesepalotává varázsolta.




 

 

 

Átléptünk 2025-be, az ERRE-ARRA fotós ajánló idén kilenc éves lesz.

Megköszönve eddigi megtisztelő figyelmet, 

bízva a követő közösségünk hűségében, 

boldog új esztendőt kívánunk:

 

Fazekas Krisztina

az ERRE-ARRA fotós ajánló alapítója



 

 

Vélemény-margók az ERRE-ARRA fotós ajánlóról:

 

Molnár Attila, a Magyarországi Idegenvezetők Szövetsége által kiírt "az év idegenvezetője díj" nyertese"

 

"Szeretek országot-világot járni ezekkel az online-fotókkal, melyek a hozzájuk kapcsolt történetekkel lesznek kerekek és repítenek tovább egy utazható jövőbe, ami egy fotós vizuális szárnyain keresztül igencsak megtisztelő."

 


 


 

© ERRE-ARRA fotós ajánló

A honlapon szereplő összes tartalom a szerző tulajdonát képezi. A szerző viszont nem zárkózik el: tehát nyugodtan keresd, hogy az ő írásos engedélyével tudd hivatalosan leközölhetővé tenni az anyagait más site-okon, esetleg nyomtatásban. A szerzőt itt éred el: errearra.fotosajanlo@gmail.com

bottom of page